Зміни в порядку надання компенсації за пошкоджене житло: що важливо знати
Набрали чинності зміни до Постанови КМУ від 23.03.2023 р.№ 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”».
Основні доповнення і зміни про які вам слід знати:
Пункт 6 . доповнено
Компенсація надається у разі, коли:
обсяг пошкоджень не перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 цього Порядку:
- ремонт категорії А - розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. гривень;
- ремонт категорії Б - розрахована сума компенсації становить:
- від 200 тис. гривень до 350 тис. гривень - для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені); або
- від 200 тис. гривень до 500 тис. гривень - для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.
Пункт 10. доповнено.
Витяг з Реєстру пошкодженого та знищеного майна, що містить відомості про об’єкт нерухомого майна, отримувача компенсації, чек-лист тощо, отримувач компенсації отримує засобами Порталу Дія або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Порядок доповнено пунктом 10-2.
У разі повторного пошкодження об’єкта нерухомого майна подання заяви отримувачем компенсації та її розгляд комісією здійснюються в порядку та строки, передбачені пунктами 3-12 цього Порядку.
У разі коли на момент повторного пошкодження об’єкта нерухомого майна не пройдена верифікація, до подання заяви заявнику компенсації необхідно:
- закрити спеціальний рахунок. У разі наявності на спеціальному рахунку коштів або залишку невикористаних коштів такі кошти повертаються банками на підставі платіжної інструкції на рахунок АТ “Ощадбанк”, з якого було виконане перерахування коштів;
- подати заяву до комісії про здійснення верифікації цільового використання компенсації для проведення ремонту з метою придбання будівельної продукції для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Така верифікація здійснюється для закриття заяви в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, яка була подана щодо повторно пошкодженого об’єкта.
Розрахунок компенсації комісія здійснює з обов’язковим визначенням обсягу пошкоджень об’єкта нерухомого майна та з урахуванням виконаних робіт та даних акта верифікації, зокрема про наявну придбану будівельну продукцію для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі.
Інформація щодо повторно пошкодженого об’єкта на підставі акта верифікації фіксується комісією в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.
10-3. У разі смерті отримувача компенсації із заявою про отримання компенсації може звернутися один із співвласників об’єкта нерухомого майна, що надавав згоду.
Розгляд заяви здійснюється в порядку та строки, передбачені пунктами 3-12 цього Порядку. При цьому згода співвласника-спадкоємця не вимагається.
Комісія здійснює верифікацію цільового використання компенсації для проведення ремонту з метою придбання будівельної продукції для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Така верифікація здійснюється для закриття заяви в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, що була подана отримувачем компенсації, який помер.
Спеціальний рахунок особи, яка померла, закривається. У разі наявності на спеціальному рахунку коштів або залишку невикористаних коштів такі кошти на підставі умов договору між банком та клієнтом повертаються банками на рахунок АТ “Ощадбанк”, з якого було виконане перерахування коштів.
Розрахунок компенсації для проведення ремонту за заявою одного із співвласників комісія здійснює із складенням нового чек-листа.
У разі подання заяви спадкоємцем особи, яка померла, комісія приймає рішення про надання компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна після отримання свідоцтва про право на спадщину.
Спадкоємець може подати заяву про надання компенсації за пошкоджений об’єкт до отримання свідоцтва про право на спадщину. У такому разі свідоцтво про право на спадщину для отримання компенсації подається додатково після його отримання.
Розгляд заяви спадкоємця здійснюється в порядку та строки, передбачені пунктами 3-12 цього Порядку.
У разі наявності на спеціальному рахунку спадкодавця коштів або залишку невикористаних коштів такі кошти на підставі умов договору між банком та клієнтом повертаються банками на рахунок АТ “Ощадбанк”, з якого було виконане перерахування коштів.
Комісія здійснює верифікацію цільового використання компенсації для проведення ремонту з метою придбання будівельної продукції для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Така верифікація здійснюється для закриття заяви в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, що була подана отримувачем компенсації, який помер.
Розрахунок компенсації для проведення ремонту за заявою спадкоємця комісія здійснює із складенням нового чек-листа.
Підпункт 7 пункту 13 доповнено:
Згода співвласника об’єкта нерухомого майна, який є іноземцем, особою без громадянства, не вимагається.
П.14 Підставами для відмови в наданні компенсації є:
Абзац шістнадцятий пункту 14 змінено:
- повторне звернення заявником для отримання компенсації тієї ж форми щодо одного і того самого об’єкта нерухомого майна у разі, коли було прийнято рішення про надання компенсації (крім випадків, коли об’єкт нерухомого майна був повторно пошкоджений внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, та випадків, передбачених пунктами 10-3, 17-1 цього Порядку);
- установлення факту отримання заявником від українських чи міжнародних організацій, зокрема благодійних, органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій грошової та/або матеріальної допомоги для проведення у повному обсязі ремонтних (ремонтно-відновлювальних) робіт, необхідних для відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна.
Пункт 17 доповнено новим абзацом:
Для отримання компенсації за один пошкоджений об’єкт нерухомого майна за поданою отримувачем заявою відкривається один спеціальний рахунок.
Порядок доповнено пунктом 25-1.
У разі коли обсяг пошкоджень перевищує суму компенсації, визначену в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 цього Порядку, комісія приймає рішення про відмову в наданні компенсації та вносить чек-лист у Реєстр пошкодженого та знищеного майна.
У разі наявності співфінансування від українських чи міжнародних організацій, зокрема благодійних, органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, інших джерел фінансування, необхідного для повного відновлення об’єкта нерухомого майна, з урахуванням максимальної суми компенсації, визначеної в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 цього Порядку, комісія приймає рішення про надання компенсації на загальних підставах. У Реєстр пошкодженого та знищеного майна вноситься відповідна інформація.