Російські терористи знову масовано атакували ракетами Україну.

Дата: 08.07.2024 13:09

Російські терористи знову масовано атакували ракетами Україну. Різні міста: Київ, Дніпро, Кривий Ріг, Словʼянськ, Краматорськ. Понад 40 ракет різних типів. Пошкоджені житлові будинки, інфраструктура та дитяча лікарня.

Усі служби задіяні, щоб врятувати якнайбільше людей.

І весь світ має задіяти всю свою рішучість, щоб нарешті покласти край російським ударам. Вбивства – це те, що несе Путін. Тільки разом ми можемо принести справжній мир та безпеку.

——

Russian terrorists have once again launched a massive missile attack on Ukraine. Different cities – Kyiv, Dnipro, Kryvyi Rih, Slovyansk, Kramatorsk. More than 40 missiles of various types. Apartment buildings, infrastructure, and a children's hospital have been damaged.

All services are engaged to rescue as many people as possible.

And the entire world must use all its determination to finally put an end to the Russian strikes. Killing is what Putin brings. Only together can we bring real peace and security.