18 травня — День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
18 травня — День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Сьогодні ми згадуємо події, які стали трагічною сторінкою історії 80 років тому. На світанку 18 травня 1944 року, в будинки кримських татар увірвалися солдати НКВС. У той час, коли чоловіки воювали на фронті, жінок, дітей і літніх людей насильно вивезли з рідних домівок, залишивши на збори лише лічені хвилини. Їх жорстоко загнали у товарні вагони та відправили за тисячі кілометрів від Батьківщини, в нестерпні умови.
Депортація в Узбецьку РСР та на Урал принесла кримським татарам ярмо «спецпереселенців», що означало постійний нагляд і примусову працю, голод і хвороби. За офіційними даними НКВС, за перші півтора року депортації загинуло майже 30 000 кримських татар. Проте, за підрахунками Національного руху кримськотатарського народу, ця цифра значно більша.
Цей геноцид був не лише фізичним знищенням, але й намаганням знищити культуру та ідентичність кримськотатарського народу. Були ліквідовані 237 колективів художньої самодіяльності, 24 музеї, 861 школа, 1063 бібліотеки, весь книжковий фонд кримськотатарською мовою та сотні унікальних рукописів. Радянська влада змінювала назви вулиць, селищ, міст і річок, стираючи будь-які сліди кримських татар у Криму.
Лише на початку 90-х років почалося масове повернення кримських татар на рідні землі. Але сьогодні РФ заперечує геноцид і не бере відповідальності за сталінські репресії та депортацію.
Ми не маємо права забути цю трагедію. Пам'ятаємо про жертви геноциду кримськотатарського народу і вшановуємо їх пам'ять, аби подібні злочини ніколи не повторилися.