ВР ПОСИЛИЛА ЗАХИСТ БЕЗДОМНИХ І ДОМАШНІХ ТВАРИН: ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ ДЛЯ ВЛАСНИКІВ

Дата: 25.08.2021 11:29

ВР ПОСИЛИЛА ЗАХИСТ БЕЗДОМНИХ І ДОМАШНІХ ТВАРИН: ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ ДЛЯ ВЛАСНИКІВ

На засіданні 15 липня Верховна Рада прийняла Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу)” (законопроєкт № 2351).

Документ встановлює низку заходів для посилення захисту домашніх та безпритульних тварин.

Зокрема, закон забороняє:

• умертвіння тварин для регулювання чисельності безпритульних тварин;
  • нанесення побоїв, травм, отруєння тварин;
  • примушування до нападу одних тварин на інших, у тому числі під час тестування тварин;
  • використання тварин як мішені при навчанні стрільбі або у змаганнях зі стрільби;
  • бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин;
  • дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії;
  • завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення;
  • дресирувати тварин у спосіб, що заподіює шкоди здоров’ю тварини та її загальному стану;
  • умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та речовин, що призводять до отруєння;
  • жебракування з тваринами;
  • залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини за температури повітря понад +20ºС та менш ніж +5ºС;
  • залишати домашню тварину прив’язаною, якщо довжина прив’язі становить менше 20 метрів, крім собак, що виконують сторожові функції, для яких така довжина має становити щонайменше 10 метрів.

Не зможуть утримувати тварин:

1. особи, на яких накладалося адміністративне стягнення або застосовувалися заходи впливу за вчинення правопорушення, пов’язаного з жорстоким поводженням з тваринами, – протягом року з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення чи застосування заходів впливу;
  2. особи, які притягалися до кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами, або були звільнені від кримінальної відповідальності та провадження у справі закрито за нереабілітуючими обставинами, або стосовно яких були застосовані примусові заходи медичного чи виховного характеру, – протягом 10 років із дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду, або рішенням про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття провадження у справі за нереабілітуючими обставинами, або рішенням про застосування, продовження, зміну примусових заходів медичного чи виховного характеру.

Також закон посилює адміністративну відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами, погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, порушення правил утримання собак і котів та запроваджує можливість тимчасового вилучення тварин (у випадках жорсткого поводження з тваринами) поліцією до розгляду справи у суді.

Крім того, посилено кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами – передбачено обмеження волі на строк від одного до трьох років або позбавлення волі на строк від двох до трьох років із конфіскацією тварини.

Кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами наставатиме з 14 років.

Згідно із законом, здійснювати контроль над дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорстокого поводження і вживати відповідних заходів у разі порушення законодавства у цій сфері в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, має Національна поліція.